Join Us On Facebook
|
|
|
Bml cost
#167318
11/06/06 10:18 AM
11/06/06 10:18 AM
|
Anonymous
Unregistered
|
Anonymous
Unregistered
|
For 6 gliders being feed for a month on bml how much do yall think it would cost?
|
|
|
Re: Bml cost
[Re: morksmom]
#167392
11/06/06 12:30 PM
11/06/06 12:30 PM
|
Joined: Sep 2006
Posts: 16,087 Manitowoc, WI
BeckiT
Glideritis Anonymous
|
Glideritis Anonymous
Joined: Sep 2006
Posts: 16,087
Manitowoc, WI
|
The most expensive outright purchase is the calcium and vitamins, they average about $13 for both, but, they also last for a while (I won't use mine more than a year after opening). Also, there are other ingredients that get multiple uses.
So, here is my breakdown, I have averaged the multi use things and that is noted after them. This is based on feeding 1 glider for a month:
Honey: $1 (1/2 cup per use, approx. 5 uses) 1 egg: $0.10 (based on the purchase of a dozen fresh) Wheat Germ: $0.50 (1/4 cup per use, approx. 10 uses) 1/2 cup dry baby cereal: $0.50 (1/2 cup per use, approx. 5 uses) 2 jars chicken baby food: $2 baby juice with yogurt: $0.75 Herptavite: $0.75 (1 teaspoon per use, approx. 12 uses) 2 teaspoons Rep-Cal: $0.75 (2 teaspoons per use, approx. 12 uses) apple juice: $2.50
Based upon the above breakdown, an average cost per glider for a month of BML would be about $8.00 HTH
|
|
|
Re: Bml cost
[Re: BeckiT]
#167400
11/06/06 12:44 PM
11/06/06 12:44 PM
|
Anonymous
Unregistered
|
Anonymous
Unregistered
|
If you can get some of the ingredients at a food club that helps alittle with the costs. We shop at Sams for our honey and vegtables and buy in bulk when we can. Of course we are caring for 65 gliders right now, we use lots of BML, veggies, fruit and yogurt. One batch of BML will last one glider one month. Angie
|
|
|
Re: Bml cost
[Re: ]
#167405
11/06/06 12:52 PM
11/06/06 12:52 PM
|
Joined: Nov 2004
Posts: 5,968 Northeast Indiana
minkasmom
Serious Glideritis
|
Serious Glideritis
Joined: Nov 2004
Posts: 5,968
Northeast Indiana
|
Right now, I have 12 adult gliders who are being fed the BML on a daily basis.
I believe BeckiT was right ON THE NOSE for the costs...your worst expense at the beginning is for the Herptivite & Calcium/D3. I can get a jar of both for $20 total...
In my humble opinion, what Becki quoted for costs is WELL WORTH it to have healthy gliders!!
Minkasmom (Papillon Kisses) Slave to: 25 gliders,4 cats, and ONE husband (can't handle two, lol!)  Remembering all my lost loves
|
|
|
Re: Bml cost
[Re: minkasmom]
#167413
11/06/06 01:03 PM
11/06/06 01:03 PM
|
Anonymous
Unregistered
|
Anonymous
Unregistered
|
Thanx, thats perfect i was trying to dertermine would 6 gliders be to expensive to feed. I am getting 3 gliders soon(1 girl two intact boys) i am a big believer of the natural type housing so i didn't want the male to be by himself. So i found another person who is selling 3 gliders also, only as a group so I was going to put him with the other solo glider. All are young gliders so introductions should go smoothly I hope
Last edited by stevenglider14; 11/06/06 01:10 PM.
|
|
|
Re: Bml cost
[Re: minkasmom]
#167415
11/06/06 01:04 PM
11/06/06 01:04 PM
|
Anonymous
Unregistered
|
Anonymous
Unregistered
|
Cantaloupe is on sale at Food Lion for 99 Cents each (for those of you that have a food lion)
I have cut up and froze 8 of them this weekend!! That will cut down on my fruit expense. (I will rotate that with other BML fruits and it will last quite a while)
|
|
|
Re: Bml cost
[Re: BeckiT]
#197110
01/07/07 10:44 PM
01/07/07 10:44 PM
|
Anonymous
Unregistered
|
Anonymous
Unregistered
|
I was wondering if acacia gum fits into this diet at all? Or is it something that you would feed at other time as a supplement and not a regular diet?
|
|
|
Re: Bml cost
[Re: ]
#197135
01/07/07 11:25 PM
01/07/07 11:25 PM
|
Anonymous
Unregistered
|
Anonymous
Unregistered
|
Acacia gum is not a part of the BML diet.
|
|
|
Re: Bml cost
[Re: ]
#199311
01/11/07 09:50 PM
01/11/07 09:50 PM
|
Anonymous
Unregistered
|
Anonymous
Unregistered
|
www.toandfrogliders.com has great prices on bagged calcium and vitamins. I buy 2 of each at a time, and its $30 shipped. Hope this helps!
|
|
|
|
Please click above to see how you can help!!
|
|
0 registered members (),
127
guests, and 80
spiders. |
Key:
Admin,
Global Mod,
Mod
Owner,
Admin
|
|
Forums132
Topics10,356
Posts159,038
posts in the last 24hrs0
Members7,319
|
Most Online2,693 Jan 2nd, 2020
|
|
This site was tested and is best
viewed in Google Chrome & Mozilla FireFox
Download your copy today!!!
|
|
|